• English
  • Deutsch

Koupit vstupenku!

Historie

Jak to začalo…

1993
Když festival v roce 1993 začínal, tehdy ještě na místní Žluté plovárně v údolí obce Malá Skála v Českém Ráji., byl jeho průběh v mnoha směrech partyzánský. Šatny účinkujících byly v obýváku rodinného domku, například Kamil Střihavka s Katapultem měli dohromady jednu sedací soupravu. Podium bylo postaveno z lešenových trubek a zvuková aparatura přivázána lany ke stožárům veřejného osvětlení.

… jak to pokračovalo …

1994 – 2007
Program druhého ročníku v roce 1994 (ten z prvního se nedochoval) vznikl na kartonu na psacím stroji a ohlašoval „vyvrcholení maloskalského kulturního léta – Benátskou noc“. Postupem doby začala Benátská noc, která se snaží udržet jak pravidelnost konání – vždy poslední víkend v červenci, tak harmonogram složení programu, bobtnat. Druhý a třetí ročník proběhl ještě na plovárně, čtvrtý a pátý se již přestěhoval na louky v „poříčí“ napříč údolím a od šestého se festival rozprostřel podél toku Jizery.

Rockový pátek, popovou sobotu a pop-folkovou neděli už od počátku doplňovaly sobotní neckyáda na řece Jizeře a utkání místních fotbalistů s mužstvem 1. RFC Spark, doprovodný program se postupem let rozšířil tak, že dnes probíhá prakticky po celé Malé Skále. V roce 1999 se festival stává spolupořadatelem semifinále soutěže amatérských kapel Jim Beam Rock a v roce 2000 pořádá celostátní finále této soutěže.

Každým rokem se zvyšuje počet účinkujících – zatímco jich v roce 1993 na 1 podiu vystoupilo 6, jubilejní 15. ročník představil 115 kapel na 4 pódiích. Každým rokem se zkvalitňuje zázemí pro účinkující i návštěvníky – vzniká tiskové centrum, V.I.P. zóna, kemp přímo u areálu, rozšiřují se pokladny, informační systém, přibývá zastřešených ploch.

Od roku 1992 proběhlo na festivalu více než 1 000 koncertů domácích i zahraničních kapel. Festival navštívily Anthrax, Die Happy s Martou Jandovou, The Gathering, Edguy, The 69Eyes, Black Majesty, Suzi Quatro a další.

Významným byl rok 2006, kdy na festival přijíždí kapela Scorpions.

A přání pořadatele závěrem…

Přejeme si, aby v Česku vznikaly nové kapely, které by mohly oživovat dramaturgii festivalu. Aby na nejkrásnějším hudebním festivalu v Čechách vystoupila například Metallica nebo R.E.M. A zejména – aby nám posluchači a návštěvníci zachovali přízeň.

Partneři

Generální mediální partner

Hlavní partneři

Novinky emailem…

© 2015 Benátská! 2015|Změna programu vyhrazena|Grafický návrh: Toscani|Technické řešení: ONIT

Přihlášení neboRegistrovat