Skip to content Skip to footer

Jak to začalo...

… psal se rok 1993.
Když festival v roce 1993 začínal, tehdy ještě na místní Žluté plovárně v údolí obce Malá Skála v Českém Ráji, byl jeho průběh v mnoha směrech partyzánský. Šatny účinkujících byly v obýváku rodinného domku, například Kamil Střihavka s Katapultem měli dohromady jednu sedací soupravu. Podium bylo postaveno z lešenářských trubek a zvuková aparatura přivázána lany ke stožárům veřejného osvětlení.

… jak to pokračovalo …

Program druhého ročníku v roce 1994 (ten z prvního se nedochoval) vznikl na kartonu na psacím stroji a ohlašoval „vyvrcholení maloskalského kulturního léta – Benátskou noc“. Postupem času začal festival ”bobtnat” a v kalendářích tisíců lidí obsadil poslední červencový víkend. Tento termín si drží stále. Druhý a třetí ročník proběhl ještě na plovárně, čtvrtý a pátý se přestěhoval na louky v „poříčí“ napříč údolím a od šestého se festival rozprostřel podél toku Jizery v Malé Skále.

Každým rokem rostl počet účinkujících – zatímco jich v roce 1993 na 1 podiu vystoupilo 6, 15. ročník představil 115 kapel na 4 pódiích.

Na Malé Skále se vystřídala další řádka významných zahraničních umělců i těch domácích. Nikdy nechyběla česká špička obohacená zajímavým zahraničním hostem. Festival rozrůstal a pomalu se musely začít řešit problémy s tím spojené: nedostatek parkovacích míst pro návštěvníky, absence zpevněných ploch a v neposlední řadě i počasí. Poslední dva ročníky festivalu, které se konaly v Malé Skály, propršely. Tato skutečnost a vše s ní související postavila pořadatele před zásadní rozhodnutí, zda festival dále rozvíjet a posouvat laťku úrovně směrem vzhůru, nebo zakonzervovat a spíše festival utlumovat.

Nová etapa, festival na novém místě …

Přišel rok 2012. Jubilejní 20. výročí festivalu a rozhodnutí pořadatelů přemístit akci do nového areálu na okraji Liberce. Areál splňoval všechny podmínky, žádná asfaltové letiště, co neblíže k přírodě, zároveň komfortní zázemí pro návštěvníky a dobrá dostupnost. Nová éra festivalu mohla začít.

A když velké stěhování s kulatým výročím, tak největší hvězdy festivalu… Bryan Adams, Kabát, Jarek Nohavica a Daniel Landa…. ve Vesci u Liberce, kde se koná dosud.

Na Benátské se už konalo více než 2000 koncertů domácích i zahraničních kapel. Festival navštívily Tom Jones, Scorpions, Bonnie Tyler, Status Quo, Nightwish, Sunrise Avenue, James, Him, Gary Moore, Slade, Dream Theatre, Scooter, Suzi Quatro, Guano Apes, Tarja Turunen, Die Happy s Martou Jandovou, Pavol Habera, Ivan Král, Halloween, Stromboli, The Gathering, Edguy, The 69Eyes, Black Majesty, Dragon Force a další.

Organizátoři a festival stěhování ustáli a postupně se v novém areálu zabydleli. Zlepšilo se zázemí pro návštěvníky, festival se otevřel celým rodinám a stále sází na domácí hudební špičku okořeněnou o zahraniční hvězdy.

A přání pořadatele závěrem…

Aby nám posluchači a návštěvníci zachovali přízeň napříč všemi generacemi!

Přehled jednotlivých ročníků

29. ročník
28. ročník
27. ročník
26. ročník
25. ročník
24. ročník
23. ročník
22. ročník
21. ročník
20. ročník
19. ročník
18. ročník
17. ročník
16. ročník
15. ročník
14. ročník
13. ročník
12. ročník
11. ročník
10. ročník
9. ročník
8. ročník
7. ročník
6. ročník
5. ročník
4. ročník
3. ročník

Plakát 3. ročníku festivalu Benátská noc z roku 1995 se bohužel nedochoval.

2. ročník
1. ročník

Plakát historicky 1. ročníku festivalu Benátská noc z roku 1993 se bohužel nedochoval.

Nahoru