• English
  • Deutsch

Koupit vstupenku!

Historie

Jak to začalo…

… psal se rok 1993
Když festival v roce 1993 začínal, tehdy ještě na místní Žluté plovárně v údolí obce Malá Skála v Českém Ráji, byl jeho průběh v mnoha směrech partyzánský. Šatny účinkujících byly v obýváku rodinného domku, například Kamil Střihavka s Katapultem měli dohromady jednu sedací soupravu. Podium bylo postaveno z lešenářských trubek a zvuková aparatura přivázána lany ke stožárům veřejného osvětlení.

… jak to pokračovalo …

Program druhého ročníku v roce 1994 (ten z prvního se nedochoval) vznikl na kartonu na psacím stroji a ohlašoval „vyvrcholení maloskalského kulturního léta – Benátskou noc“. Postupem času začal festival ”bobtnat” a v kalendářích tisíců lidí obsadil poslední červencový víkend. Tento termín si drží stále. Druhý a třetí ročník proběhl ještě na plovárně, čtvrtý a pátý se přestěhoval na louky v „poříčí“ napříč údolím a od šestého se festival rozprostřel podél toku Jizery v Malé Skále.

Každým rokem rostl počet účinkujících – zatímco jich v roce 1993 na 1 podiu vystoupilo 6, 15. ročník představil 115 kapel na 4 pódiích.

Na Malé Skále vystřídala další řádka významných zahraničních umělců i těch domácích. Nikdy nechyběla česká špička obohacená zajímavým zahraničním hostem. Festival rozrůstal a pomalu se musely začít řešit problémy s tím spojené: nedostatek parkovacích míst pro návštěvníky, absence zpevněných ploch a v neposlední řadě i počasí. Poslední dva ročníky festivalu, které se konaly v Malé Skály, propršely. Tato skutečnost s vše s ní související postavila pořadatele před zásadní rozhodnutí, zda festival dále rozvíjet a posouvat laťku úrovně směrem vzhůru, nebo zakonzervovat a spíše festival utlumovat….

Nová etapa, festival na novém místě …

Přišel rok 2012. Jubilejní 20. výročí festivalu a rozhodnutí pořadatelů přemístit akci do nového areálu na okraji Liberce. Areál splňoval všechny podmínky, žádná asfaltové letiště, co neblíže k přírodě, zároveň komfortní zázemí pro návštěvníky a dobrá dostupnost. Nová éra festivalu mohla začít.

A když velké stěhování s kulatým výročím, tak největší hvězdy festivalu…Bryan Adams, Kabát, Jarek Nohavica a Daniel Landa….ve Vesci u Liberce, kde se koná dosud.

Na Benátské se už konalo více než 2000 koncertů domácích i zahraničních kapel. Festival navštívily Tom Jones, Scorpions, Bonnie Tyler, Status Quo, Nightwish, Sunrise Avenue, James, Him, , Gary Moore, Slade, Dream Theatre, Scooter, Suzi Quatro, Guano Apes, Tarja Turunen, Die Happy s Martou Jandovou, Pavol Habera, Ivan Král, Halloween, Stromboli, The Gathering, Edguy, The 69Eyes, Black Majesty, Dragon Force  a další.

Organizátoři a festival stěhování ustáli a postupně se v novém areálu zabydleli. Zlepšilo se zázemí pro návštěvníky, festival se otevřel celým rodinám a stále sází na domácí hudební špičku okořeněnou o zahraniční hvězdy.

A přání pořadatele závěrem…

Aby nám posluchači a návštěvníci zachovali přízeň napříč všemi generacemi!

Partneři

Generální partner

Generální mediální partner

Novinky emailem…

© 2022 Benátská! 2022|Změna programu vyhrazena|Grafický návrh: Toscani|Technické řešení: ONIT|Zásady cookies / Nastavení cookies

Přihlášení neboRegistrovat