• English
  • Deutsch

Koupit vstupenku!

Výteční Helloween, rarita Village People

O VÍKENDU PROBĚHL VE VESCI V LIBERCI FESTIVAL BENÁTSKÁ!

Od čtvrtečního odpoledne do časného nedělního rána probíhal ve sportovním areálu ve Vesci v Liberci hudební festival Benátská!. Podle sdělení organizátorů jej navštívilo 17 tisíc diváků. Jeho hlavními hvězdami byli američtí Village People a němečtí metaloví klasici Helloween.

Village People jsou na světě od sedmasedmdesátého roku minulého století a z původní sestavy už zbyli jen Felipe Rose a Alex Briley. Oba jsou přirozeně zpěváci, protože šestice si veze hudební doprovod v podobě playbacku, a tak se na pódiu naživo pouze zpívalo a tančilo. Pokud jde o tu první disciplínu, s ohledem na často nejisté výkony živě z velké části prezentována byla.

Village People si slávu získali především skladbami ze sedmdesátých a první poloviny osmdesátých let. Nebylo tedy divu, že show byla značně archaická, ačkoli vidět na pódiu postaršího chlapíka dělat kliky a pak vystavovat na odiv své svaly je nesporně zábavné i dnes.

Členové Village People využívají při koncertech vtipné převleky a prezentují se například jako indián, dělník, motorkář nebo policista.

I to si samozřejmě přinesli z dávné minulosti, čímž připomněli kulturu divokých diskoték minulých časů, kdy na takových akcích vystupovaly živé kapely, táhly celý program až do umdlení a publikum jim za to bylo vděčné, protože každá písnička měla potřebný taneční drajv.

Z dnešního pohledu vyhlíží taková show přece jenom poněkud staromilsky a možná až směšně. V kontextu obvyklé dramaturgie festivalu Benátská! to navíc bylo raritní vystoupení, neboť hlavní položky programu vyplňovaly ryze rockové formace a ty, které se od toho žánru vzdalují jen nepatrný kousek.

Nutno nicméně připustit, že se publikum dobře bavilo a všichni si nakonec radostně zazpívali hit Y. M. C. A., který dal Village People nesmrtelnost, a možná už jen kvůli němu kapela putuje světem a nabízí podívanou, která je úsměvná.

 

Za Španělska a zpět

Helloween to mají v České republice rádi. Kvůli své sobotní účasti na festivalu Benátská! nejenže zrušili dva původně plánované halové koncerty u nás, ale zpestřili si také cestovní harmonogram. V pátek vystupovali ve Španělsku, v sobotu odtamtud doletěli do České republiky navzdory stávce španělských letových dispečerů a v neděli spěchali zpět na Pyrenejský poloostrov, kde měli v plánu koncertovat v Madridu.

Na tiskové konferenci, která se konala v libereckém centru Babylon, před koncertem hovořili o své letošní v pořadí patnácté studiové desce My God-Given Right, přiznali, že písničky dnes píšou podle toho, v jaké jsou psychické i fyzické kondici, a slíbili zahrát dvě až tři novinky.

Samotný noční koncert pak od první chvíle ukázal, že vystupuje zkušená kapela, jejíž členové přesně vědí, jaký má jejich power metal smysl, co jím chtějí říct a jak vystavět skladby i program tak, aby bavil od začátku do konce a ještě ukázal, že všichni muzikanti jsou profesionálové na svých místech, tedy mistrovsky ovládají své instrumenty a v případě zpěváka Andiho Derise i hlas.

Helloween proplouvali svou hudební historií a přehrávali písně, které je proslavily a které mají oni sami rádi. Od začátku výtečně komunikovali s publikem a bylo patrné, jak moc se i po náročném letu v rámci evropského koncertního turné na pódiu baví.

Jednoznačně byli vrcholem programu Benátské!, dobrým dramaturgickým tahem a lákadlem, které fanoušky v zaplněném prostranství pod pódiem jednoznačně nezklamalo.

 

Prokázaná životaschopnost

Základ programu festivalu však tvořila vystoupení českých a slovenských umělců.

V dobrém světle se představili hitoví Chinaski, Xindl X či Miro Žbirka, pozoruhodná byla vystoupení kapely Stromboli, Kamila Střihavky, Anety Langerové, Lenny, skupiny Desmod, Alkeholu, Harleje, Nové Růže a dalších.

Letošní Benátská! prokázala životaschopnost. Její dramaturgie stojí především na českých formacích, ovšem v tomto případě odpovídajících naturelu a touze tradičních návštěvníků akce.

Koná se navíc v příjemném prostředí lyžařského areálu ve Vesci, který kromě dostatku prostoru u všech tří pódií nabízí i louky a prostranství pro odpočinek, přičemž se lze z areálu vzdálit prakticky až do takzvaného klidového území, kde už hudba jen tak šimrá v uších a slunko hřeje stejně intenzivně.

Autor: Jaroslav Špulák

 

Partneři

Generální mediální partner

Hlavní partneři

Novinky emailem…

© 2022 Benátská! 2022|Změna programu vyhrazena|Grafický návrh: Toscani|Technické řešení: ONIT|Zásady cookies / Nastavení cookies

Přihlášení neboRegistrovat